13 Ekim 2014 Pazartesi

Pratik Sağlık Bilgileri -04(Depresyon)
Depresyon 
Kişinin yaşama olan bağlarını yavaşlatır ve ileri derecede sıkıntı yaratır. Yaşam kalitesinde ki düşüş nedeni ile depresyon geçiren hastalar, doktor yardımı almak isterler. Fakat, depresyonunda çeşitli türleri vardır. Tıpta ismi distimik bozukluk olan kronik depresyon, kolayca fark edilmeyen bir depresyon türüdür.


Kronik depresyon, uyku sorunları, iştahsızlık, hayattan zevk almamak, karamsarlık, suçluluk duygusu ve enerjide düşüş başlıca belirtileridir. Depresyondan farkı daha yavaş ilerleyen bir hastalık olmasıdır. Aile, iş ve sosyal hayatında kişi normaldir. Bu nedenle fark edilmesi zor bir hastalıktırKronik depresyonu olan hastaları nasıl anlarız dersek, sürekli olarak mutsuz olan, yorgunluk çeken ve uyku düzeni olmayan hastalardır. Yediklerinden ve hayatlarından zevk almazlar. Bu kişilerde etkilenen tek şey, aşk hayatıdır. Tedavi edilmezse, her şeye kırılan, küse ve kavgacı bir ruh hali egemen olur. Arkadaşlarından uzaklaşır ve yalnızlığı seçer. Çevresinde ki insanların ona zarar vereceğini düşünür, hiçbir işinin yolunda gitmediği inancına sahip olur.


İşin ilginç yanı, kronik depresyon hastaları iş hayatlarında başarılı olurlar. Bunun nedeni, tedbirli olmalarıdır. Fakat, yeni işe başlama, risk alma ve kapasitelerini kullanma becerileri yoktur. Baş, boyun, sırt ağrıları, mide hastalıkları, sık grip olma, enfeksiyonlara açık olma bu hastalığı yarattığı etkilerdir.

Kronik depresyon nedenleri, genetik, çevre koşulları, aile yapısı, travmatik olaylar, bedensel gelişen hastalıklar, emeklilik, işten atılma, boşanma gibi nedenler ile başlayabilir. Bazı kronik depresyon hastaları, kişilik bozukluğu nedeni ile başlayabilir. Depresyonun süresi uzarsa ve tedaviye başlanmazsa zaman içinde hastanın alkol veya uyuşturucu bağımlılığı ya da intihar riski yükselir.


Kronik depresyonda, ilaç tedavisi ve psikoterapi uygulanır. İlaç tedavisi bazı durumlarda tek başına faydalı olamamaktadır. Bu nedenle bu belirtileri taşıyorsanız mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Her hastanın alt yapısına bağlı olarak tedavi süreci programlanır.

ZERRİNCE__

BENZER KONULAR :
Sağlığımız için Biyoenerji Taşları
Sağlığımız İçin Pratik Bilgiler
İkizlerde Hamilelik Geçiş Süresi
Sağlıkta Acil ve Pratik Bilgiler Gerekli ilk yardım Malzemeleri
Demir Eksikliği İle Ortaya Çıkan Anemi
Bel Ağrısı ve Tedavi Türleri
Deprasyon Nedir?
Kalbinizi koruyun
Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

KATEGORİLER (Konulu)
.