13 Ekim 2014 Pazartesi

Pratik Bilgiler - 04


EV ve İŞYERLERİ İÇİN PRATİK BİLGİLER

Bir evin  tüm işlerini çekip çeviren ailesinin  mutluluğu için alış verişten  çamaşıra, bulaşıktan  misafir ağırlamaya  kadar bir, bir teferruat ile dolu  gündelik  ev  düzenini  sürdüren  ev  hanımlarımız  elbet  problemlerinin  çözüm yollarını  bilmektedirler.
Ama unutmayalım,  pek çok işin bir de  püf noktası  vardır.  Bu bölümde, biz genellikle bilinen  çözümleri değil, ev işlerinin  pratik yollarını, evde yapılamaz  sanılan  bazı şeyler  evde yapılma yollarını  sunmaya çalışacağız.
Şöyle  bir göz gezdirin  bakalım. Belki, tam şu anda,  güç görünen  bir işin püf noktasına, hemen  bu bölümde  raslayacaksınız.

KOLAY SOĞUTMA
Buzdolabınız  bozuldu, yada, artık  boş yer yok.  Temiz bir kovayı musluk  suyu  ile  doldurun . İçine  bir çorba kaşığı  sofra tuzu atın. Şişeleri  daldırın.
Yeterince soğuyacaklardır.
Sofra tuzu

YEMEĞİNİZİN TUZUNU FAZLA KAÇIRINCA
Tencereye  birkaç  çiğ patates atın.  Fazla  tuzu çekecektir.
SOĞAN SOYARKEN 
Gözleriniz mi  yaşarıyor ?  Soğanı, içi  su dolu  bir tasın içinde  soyun.  Sıkıntıdan kurtulursunuz.PATATES  PİŞİRMENİN  PÜF NOKTASI
Pişirme  suyuna  bir  kaşık  sirke  koyun. Hem rengi  sapsarı kalır, hemde  daha lezzetli olur


TAZE   CEVİZ  LEKESİ  ELDEN  NASIL ÇIKAR
Eller önce bir iki dakika kadar sirkeye  batırılmış bir pamukla ovulur. Sonra da  batırılmış  bir pamukla  ovulur. Sonrada  soğuk suyla  ovulur. Ardından  soğuk suyla  yıkanır. Ceviz lekesi tamamen  çıkar. 
ceviz 


BAKIR KAPLARIN  PARLATILMASI
Bir  bezi  sirke ile  hafifçe  ıslatıp  bakırı ovun  kaplarınız pırıl, pırıl   olur.

Bakır tencere

YAĞLI  ŞİŞELER NASIL TEMİZLENİR?
Önce pop kremle  yıkamak gerekir .Sonra durulanan  şişenin  içine  sodalı su koyarak  sallamaya  başlanır.  Beş dakika  kadar  sallanan  şişe  çalkalanıp  bu sefer  içine  kahve telvesi  ilave edilir. Bir sürede  bu şekilde  saplanan şişe  kısa bir zaman sonra  yağlardan  tamamen  temizlenmiş duruma  gelecektir.

MUTFAKTA  TIKALI LAVABOLARIN  AÇILMASI
Lastik pompalarla  dakikalarca  açmak için uğraşmayın.
Kaynar sodalı  su,  tıkalı  delikten  dökülürse, tıkalı  yer hemen açılacaktır.
SODA

ZERRİN CE__

Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

KATEGORİLER (Konulu)
.